Vehet paracetamolt ízületi fájdalmak esetén, Mit kell tudni az ibuprofenről?


Ízületi fájdalmak okai és kezelése

Kovács Anikó, gyógyszerész, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan? A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek közül sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag, és mi az, amit fontos tudni róla? A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos hosszan járó fájdalom a csípőízületben fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom, illetve -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom csillapítására alkalmasak, gyulladáscsökkentő hatásuk azonban nincs.

1 fokos térdízület artrózis futhat fájdalom a vállszövetekben és az ízületekben

Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta 24 óra alatt maximum 4 grammot, azaz 8 darab mg-os tablettát lehet bevenni. Gyermekek esetén ez alacsonyabb!

kenőcsök, chondroprotektorok a nyaki osteochondrozishoz láb- és bokaízületek betegségei

Ajánlások szerint 3 hónapos kor alatt, illetve 6 kg-os súly alatt nem javasolt a paracetamol szedése! Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni: közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára.

a legjobb kenőcsök a nyaki osteokondrozishoz kenőcs az osteochondrosis nevében

Hirdetés A paracetamol hátrányai A terhesség és szoptatás alatti paracetamolhasználat Bár a vehet paracetamolt ízületi fájdalmak esetén alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó. Kutatások szerint a várandósság első hónapjában alkalmazva magzati ártalmat nem okoz, szedése azonban mindig csak egyéni elbírálás, szakorvosi javaslat alapján történhet!

A paracetamol az anyatejbe közös bejelentések, így szoptatás ideje alatt szintén kérjük ki védőnő vagy gyermekgyógyász tanácsát.

Amit a paracetamol szedéséről tudni kell

A paracetamol nagy adagban májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. Normál esetben a paracetamol zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer mérgező vegyületté alakul, amely kötődik a májsejt proteinjeihez és megöli a sejtet.

Paracetamolmérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de órával később viszonylag kis mennyiség több mint 10 g, tabletta végzetes májszövetelhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.

Mikor nem ajánlott a paracetamoltartalmú gyógyszeres kezelés?

Mennyi fájdalomcsillapító szedhető?

Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt. Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni.

Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén nem javasolt a paracetamol alkalmazása!

Fontos tudni tehát, hogy melyiket mikor és mire szabad használni. Sokszor esünk abba a hibába, hogy bármilyen típusú fájdalommal küzdünk, gyógyszer után nyúlunk. És hajlamosak vagyunk minél nagyobb mennyiség bevételére egy fajtából ahelyett, hogy más hatóanyagot alkalmaznánk, ha az első nem vált be. Pedig különböző eredetű panaszokra többféle gyógyszert is szedhetünk, esetleg kombinálhatjuk is őket.

Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem ajánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint vehet paracetamolt ízületi fájdalmak esetén gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani. Tartós, nagy dózisú adagolásnál mellékhatásként nem csak hepatotoxicitás, de fejfájás is felléphet.

hogyan kezeljük a vállízület betegségeit mi az ízületi gyulladás és hogyan kezelhető

Ilyenkor a szedést fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni! Mi szól a paracetamol mellett? A paracetamolnak azonban vannak olyan tulajdonságai, melyek jobbak a többi lázcsillapítónál.

Kinek ajánlott Almaecetet fogyasztania és hogyan?

Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak. Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük.

a tinédzser csípőízülete fáj a láb ízülete futás közben fáj

A paracetamolnak nincs nyálkahártya-károsító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt. Az acetilszalicilsav-tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős véralvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt.

A szoptatás alatt szedhető fájdalom- és lázcsillapítók

Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamoltartalmú fájdalomcsillapítók alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre. A paracetamol nem teljesen veszélytelen, mégis a kockázatok ismeretével az általa esetlegesen okozandó problémákat minimálisra lehet csökkenteni és így biztonságosan alkalmazható szer.

Forrás: WEBBeteg.